יעדים חדשים לייעוד ישן – מנהיגות וקבלת החלטות ברוח לוי אשכול

תמי מולד חיו, יד לוי אשכול, 2017

הספר "יעדים חדשים לייעוד ישן" הינו ספר הדרכה לליווי סדנאות ומערכי הכשרה העוסקים במרכיבי המנהיגות האזרחית, דמותו של המנהיג האזרחי, קבלת החלטות והתמודדות עם קשיים ודילמות. דמותו וסגנון מנהיגותו הייחודי של ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל, לוי אשכול, מלווים את הקוראים ומספקים עדות לדרך בה פעל מנהיג אזרחי, מהבולטים שבין המנהיגים הישראלים.

מנהיגות היא קבלת אחריות על עיצוב מטרה – חזון, הרתמות לפעילות למען המטרה ורתימת אנשים נוספים לקחת חלק במאמץ להשגת המטרה. מנהיגות אזרחית נובעת מעוצמת האמונה של המנהיג בצדקת המטרה והדרך וביכולתו ליצור דיאלוג מתמשך המייצר הסכמה מתמשכת עם האנשים ההולכים עימו בדרך. בניגוד לפיקוד או ניהול המספקים למנהיג כוח הנובע ממעמדו בהיררכיה, המנהיג האזרחי נדרש לקיים דיאלוג מתמיד עם האנשים סביב החזון והדרכים למימושו וסביב נכונותם ללכת איתו ואחריו. 

עבור לוי אשכול, החלוציות היוותה את הביטוי האולטימטיבי של הציונות: אידיאולוגיה שמובילה לעשייה ועשייה שמובילה לאידיאולוגיה ומחברת את העולים והוותיקים למטרה משותפת אחת: חברת מופת אנושית במדינת העם היהודי הנבחנת לא ברגעי המשבר אלא דווקא ביכולת לנהל חיי שיגרה על פי עקרונות החזון המוסכם. בשלל התפקידים שמילא אשכול בחייו הציבוריים, הוא הפך לנושא הדגל של היכולת לגשר על ויכוחים ומשברים תוך המשך העשייה היום-יומית. נוהגים לייחס לאשכול את תכונת הפשרנות, אך הוא עצמו העיד לא פעם כי הוא אמנם יודע להתפשר, אך עושה זאת מבלי לוותר על המטרות החשובות והצרכים הדחופים. "אני מתפשר ומתפשר עד שאני משיג את מה שאני רוצה" – נהג לומר.

הפשרה, או ליתר דיוק היכולת הייחודית של לוי אשכול להגיע להסכמות ושיתוף פעולה של קבוצות אידיאולוגיות שונות, מספקות נקודת מבט ייחודית על הדרך בה יכולים כולנו להתמודד עם הצורך הבלתי פוסק לקבל החלטות בתחומי החיים השונים.

הספר "יעדים חדשים לייעוד ישן" מציג, לצד הדרך לפיתוח הכלים והתכונות הנדרשים למנהיג ולהנהגה גם הצעות לדרכי מחשבה ופעולה להתמודדות עם קשיים וצמתי קבלת החלטות באופן פשוט וברור.

חיי ראשית המדינה היו רצופים במשברים קטנים, גדולים ואף קיומיים. אשכול ניצב איתן בלב העשייה הציבורית:החל מהצורך ליישב את הארץ טרום הקמת המדינה ולדאוג לצרכי היהודים החיים בה; בין אם בגיבוש הסכמות בין הפלגים השונים והקמת צה"ל כצבא אחד למדינת ישראל שרק נולדה; ניהול הכלכלה של מדינת חסרת משאבים ומרובת צרכים; תכנון והקמת משק המים הישראלי ועד לעמידה איתנה מול צמרת צה"ל כולה כדי להבטיח את ניצחונה של מדינת ישראל במלחמת ששת הימים ואת התמיכה המתמשכת עד עצם היום הזה של ארצות הברית ומעצמות אחרות בישראל.

אשכול הוא מנהיג אזרחי שידע לשלב בין נחישות ואמונה בדרך לבין דיאלוג ושיתוף האזרחים. בעצם דמותו והתנהגותו היווה אשכול דוגמה אישית לשאיפה למען חברת מופת במדינת העם היהודי.

להזמנה לחצו כאן!

Call Now Button דילוג לתוכן